Software z druhé ruky je pro start-up prvotřídním nápadem

Použité softwarové licence jsou vítaným způsobem, jak získat legální software, a přitom ušetřit nemalé finanční prostředky. A to nejen pro firmy a státní instituce, ale také pro start-upy. Nově vznikající organizace mohou navíc využít dalšího benefitu, který jim tento způsob licencování softwaru nabízí – velmi pružně nakoupit, ale také podle potřeb odprodat nevyužité licence. Díky tomu optimalizují své podnikové výdaje a přelévají peníze podle požadavků tam, kde je potřebují více.

Existují dva druhy start-upů. Ty, co začínají v „garáži“, a potom bohaté, za kterými stojí investor, a tudíž nemají nouzi o financování. Mají připravený finanční obnos pro pokrytí všeho, co s rozjezdem firmy souvisí, a to včetně investice do IT infrastruktury. Ta pro ně přitom hraje podstatnou roli, protože právě ona je v případě fintechových start-upů nezbytná. Vyvíjejí se na nich a do života uvádějí služby, systémy i appky. Zatímco při získávání IT zdrojů mají v případě hardwaru řadu možností (pořídit si lze nový, renovovaný, či ho pronajmout), v případě softwaru donedávna nebyla situace tak příznivá.

Pružnost je nesporným benefitem

Nákup softwaru, a toho nového zvlášť, znamená pro firmu podstatnou část výdajů z IT rozpočtu. Se všemi stále probíhajícími změnami a novými možnostmi při pořizování IT je licencování softwaru stále poměrně obtížné. K dispozici jsou totiž jak trvalé licence, tak ty na bázi předplatného (cloudové), a v neposlední řadě i druhotné (které již byly někdy někde použity). Avšak konzultanti dokáží identifikovat a doporučit optimální model pro každou firmu. „Tím vlastně zajistí dodržení licenční politiky a postarají se například i o to, aby licence byly permanentně využity,“ vysvětluje Patrik Sodoma, Sales Director for Czech Republic společnosti SoftwarePro. To znamená, že udržují jejich počet podle aktuálního množství pracovních stanic, respektive uživatelů. Pokud firma propouští, nebo naopak nabírá nové pracovní síly, je možné licence dokoupit, nebo naopak odprodat zpět, a tak je nabídnout k využití dalším firmám. Se správným obchodním partnerem je tedy možná obdobná optimalizace také v případě druhotných trvalých licencí. Taková variabilita bývá většinou výsadou pouze drahého předplatného modelu.

Jedna z významných možností licencování, která se objevila v posledních letech a které byla věnována omezená pozornost, je nákup multilicencí z druhé ruky. „Společnosti z celé Evropské unie, jako třeba ta naše, se zabývají výkupem a následným prodejem multilicencí. Jde vlastně o jakousi recyklaci již někdy vlastněných a používaných softwarových licencí. Firmy - a často to jsou právě start-upy - třeba najmou několik desítek pracovníků, pořídí pro ně software a po skončení úkolu například skokově sníží personální stavy,“ sděluje Patrik Sodoma. Aby jim nezůstaly nevyužité licence různých programů, tak je nabídnou k prodeji. Start-up se může rovnat i novému začátku po dokončení nějakého projektu, licence je tedy možné prodat a získat peníze na nový začátek v jiném odvětví.

Start-upy jdou s dobou

Prodej druhotných licencí je na území EU přípustný od roku 2012, kdy jej schválil samotný SDEU (Soudní dvůr Evropské unie). Proč tohoto modelu tedy nevyužívá více firem? „V tomto odvětví bohužel zatím chybí povědomí o nových možnostech licencování. Jakmile organizace získají vědomosti o možnostech druhotných licencí, potom při následném řešení nákupu či prodeje softwaru dojde většinou k využití právě tohoto modelu, zejména z důvodu jeho cenové výhodnosti,“ vysvětluje Patrik Sodoma.

Nejlepší znalosti a ochotu používat tento model mají kromě tradičních českých firem právě start-upy, které tento geniální způsob už využívají. „Jsme legálním prodejcem softwaru. Dodáváme jak nové, tak použité licence. Pro společnost Microsoft jsme autorizovaný prodejce, stejně tak jako pro další. Kromě toho však oproti jiným prodejcům přidáváme možnost, že nevyužité licence odkoupíme. A to jsou již pádné důvody, proč tento způsob využít,“ dodal závěrem Patrik Sodoma.

Kontakt


,
Telefon:
E-mail:
http://www.Kontaktní manažer: Pavel Gregor
manager
Email:

Tiskové zprávy
Přehled zpráv
Vyhledávání

Přihlášení
Novináři
Firmy

Kategorie
Automobilový průmysl
Banky, fondy, pojišťovny
Bižuterie, sklo, keramika
Cestovní ruch
Církev a náboženství
Daně a makroekonomika
Doprava, přeprava, skladování
Drogistické zboží
Dřevařský, papírenský průmysl
Ekologie a životní prostředí
Ekonomika
Elektrotechnický průmysl
Energetika
Erotický průmysl
Finance, burzy, obchod
Chemický průmysl
Informační technologie
Komunikační technika
Kosmetika a kadeřnictví
Kultura, umění
Kurýrní služby, zasilatelství
Letectví
Média a reklama
Móda a životní styl
Nábytek
Nadace, charitativní a humanitární organizace
Nemovitosti
Počítače a software
Policie, armáda
Politika, diplomacie
Potravinářský průmysl
Právní služby
Společnost
Sport
Stavební průmysl, architektura
Strojírenský průmysl
Školství, vzdělávání a věda
Technika, audio, video, foto
Textilní průmysl, oděvní a koedělný průmysl
Těžba a zpracování nerostů, hutnictví
Zábava a volný čas
Zahraniční politika, Evropská unie
Zaměstnání a kariéra
Zdraví, zdravotnictví a léčiva
Zemědělství
Ženské záležitosti


PressOnLine.cz

Portál pro publikování tiskových zpráv, PR článků

tiskové informace, tiskové zprávy, tiskové konference, komunikace s novináři, PR články

PressOnLine.cz


Provozovatel: Michal Šviga
E-mail: michal@sviga.cz